czwartek, 17 listopada 2011

Czapka ślimak - matematycznie


Wiele blogowiczek robi czapkę ślimaka. No oczywiście też chciałam ponieważ jest bardzo twarzowa. Myślałam,  że będzie stanowić wyzwanie techniczne .Czapka jest łatwa z wyjątkiem ilości nabierania oczek początkowych . Ja swój problem rozwiązałam matematycznie - więc się podzielę:)Trzeba tylko mieć kartkę o długości jednego boku minimum tej wysokości jaką potrzebujemy. Moje dziecko chciało czapkę zawijaną , wiec od czubka głowy sporo za ucho było 30 cm. No i niestety trzeba wykonać z wełny próbkę z 10 oczek i kilku przerobień . Ważne jest ile cm nam te oczka zajmują . Potem robimy z kartki szablon jak wyżej. Gdy już mamy odpowiednią ilość oczek wtedy robimy oczka lewe i prawe zmieniając co cztery rzędy.Najważniejsze w czapce jest to aby w co drugim rzędzie na początku robić dwa oczka razem a z ostatniego oczka zrobić dwa. Ot i cała filozofia:) Czapka przed szyciem ma kształt rombu . Długość boku  jest obwodem głowy. Czapkę zrobiłam z włóczki Alize Lanagold kupionej TU. włóczka ma 50% zawartości wełny. Niestety czasem w trakcie pracy się rozwarstwa i to jej chyba jedyny minus. Nie gryzie , jest dosyć ciepła i mięsista. Szybko się z niej robi. Miałam 2 motki, na czapkę zużyłam 3/4 motka . Zostało jeszcze na szyjo-otulacz, który zaraz lecę robić :)

7 komentarzy:

 1. O, tez kopiłam, tzn czekam na przesyłkę ta sama gatunkowo z myślą o czapce takiej krasnalowatej i się waham miedzy ślimakowa, a taka bardziej klasyczna.
  Fajna ta Twoja. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Fajna ta czapka. Wszyscy mówią, że to taka prosta sprawa. No to wypada się odważyć. Muszę ją wciągnąć na listę rzeczy do zrobienia. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. A jednak matematyka się i po szkole przydaje ;)

  Fajna czapeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Faktycznie bardzo ciekawa i twarzowa czapeczka !
  Sciskam !

  OdpowiedzUsuń
 5. Proponuję czapę ślimak-a ale robionego w całości 1) zrobienie próbki z 20 oczek 2 ) wymierzenie obwodu głowy 3) nabranie potrzebnej liczby oczek 4) najtrudniejsze : skorygowanie ROZSĄDNE tej liczby oczek dodając albo zmniejszając ich liczbę .A oczka należy podzielić na grupe prawych i lewych . sprawiedliwie : tyle samo prawych co lewych lub sprawiedliwie grupy lewych nie ruszać a dołożyć do grupy prawej po jednym oczku Po przerobieniu jednej kolejki drutami z żyłka należy zamknąć obwód robótki i nadal dziergać na okrągło . Ślimak wychodzi wtedy gdy na każdym okrążeniu zmieniamy o jedno oczko dwie grupy oczek czyli prawe i lewe ilość w gupie prawych kosztem jednego oczka grupy lewych

  OdpowiedzUsuń