poniedziałek, 22 października 2012

Stóg Izerski

Na zachodnim krańcu Gór Izerskich, a właściwie ich Wysokiego Grzbietu, wysoko nad doliną Kwisy i pofałdowanym terenem Pogórza Izerskiego wyrasta z dość wyrównanej wierzchowiny, płaski, rozległy szczyt. Właśnie “kopiastemu” kształtowy góry zawdzięcza ona dzisiejszą nazwę. Jej północne ramię od 2008 r. przecina kolej gondolowa poprowadzona z siodła między Świeradowem Zdrój a Czerniawą. Górna stacja znajduje się ok. 60 metrów poniżej wierzchołka, tuż pod budynkiem schroniska “Na Stogu Izerskim” z 1924 roku  . Jak to miło powspominać wczorajszy piękny dzień  dzisiaj,gdy  mglisto i dżdżysto . Dziś już nawet nie przeszkadza mi to,że wczoraj zawieszona w gondoli między niebem a ziemią ,mknącą z prędkością 6 m na sekundę mało nie narobiłam w reformy:) Ale polecam każdemu ,kto wybiera się w te strony:)Wszak piękny mamy kraj:) Pozdrawiam:)                                                                                                                                                

14 komentarzy:

 1. Violu, piękne miejsca! Bardzo żałuję, że nie udało nam się wybrać w góry w tym roku. Ale ciekawe jest to, że mój mąż twierdzi, że byliśmy w tych miejscach, które pokazałaś, ale ja nie pamiętam... taaa.... może to nie ze mną był? ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno był z Tobą,ale cywilizacja zmienia krajobraz i po prostu nie pamiętasz:)

   Usuń
 2. Racja,piękny:))Żałuję tylko,że mam tak mało czasu żeby go podziwiać:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiasz bardziej egzotyczne miejsca:)

   Usuń
 3. O tak! Piękny! Tylko niektórzy mają bliżej do tych pięknych rewirów! Ja tu mam płasko, płasko, płasko jak okiem sięgnąć!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jesień w górach (i nie tylko w górach) jest piękna! To fakt, że mamy wiele pięknych miejsc w kraju, szkoda tylko, że nie zawsze je docieniamy :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Hmmmm...
  Niestety nie mogę tak często jakbym chciała być w Świeradowie... Mieszkam blisko, ale... za każdym razem jak jesteśmy w Świeradowie, kłócimy się z mężem namiętnie :-) Taki już nasz los... W innych miejscach nie, a tam... i owszem :-)
  Zdjęcia piękne :-) Też mam zdjęcia całą rodziną na tym kamieniu zrobione o innej porze roku ;-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No patrz jaki ten kamień wytrwały:) W naszej okolicy jest jeszcze wiele innych niesamowitych miejsc,może pora je uwiecznić i rozsławić?:)

   Usuń
 6. To ja teraz wiem, gdzie jest to słońce, o którym mówią w tv, a ja go nie widzę. ;-)))

  Pięknie... Po prostu pięknie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudnie, zazdroszczę, bo kocham góry:)))pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo jak ich nie kochać?:) A ja tam chyba wolę klimaty morskie:)

   Usuń